IDEA I CEL

Inspiracją do zmierzenia się z tym wyzwaniem jest historia Henryka Jaskuły - pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dzięki niebywałemu hartowi ducha i umiejętnościom nie tylko opłynął Ziemię, ale pobił także ówczesny rekord świata w długości samotnego przebywania na morzu. Tego wyjątkowego wyczynu dokonał na jachcie "Dar Przemyśla", którym 12 czerwca 1979 roku wyruszył w samotny rejs z portu w Gdyni. Wyprawa trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku. 

Celem wyprawy jest pobicie rekordu prędkości samotnej żeglugi Gdynia - Gdynia trasą przez Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Leeuwin oraz Przylądek Horn - okrążenie Ziemi w 150 dni bez zawijania do portów. 

Jednym z głównych założeń wyprawy jest to, aby spróbować pokonać tę samą trasę, którą wybrał Henryk Jaskuła. Plan ten zakłada wypłynięcie z Gdyni i kontynuowanie rejsu przez cieśninę Sund na Morzu Bałtyckim, Kanał La Manche zwany także Kanałem Angielskim, kierując się na wschód w stronę Kapsztadu, Australię, Nową Zelandię, Przylądek Horn i następnie z powrotem do Gdyni.